Uçakta yanımda oturan birisi mesleğimi sorduğunda ben “İletişim direktörüyüm.” demiş ve hemen ağzımın payını almıştım: “Haa! Telefoncusunuz demek!” demişti soruyu soran adam ve hemen GSM operatörlerinin ismini sıralamıştı. Haklıydı da! Çünkü onun iletişime yüklediği anlam buydu.

Özünde bir anlam paylaşımı olan iletişime hepimiz kendi adımıza çeşitli anlamlar yükleyebiliyoruz. Bu bakımdan biz kendimizi ne zannedersek zannedelim ancak iletişimimiz kadarız. 

Hani meşhur bir yaklaşım var ya; “Sizin anlattığınız karşınızdakinin anladığı kadardır.” diye. Doğru ama eksik bir tanımlama bu. Şöyle dense sanki daha güzel olacak gibi: Karşınızdakinin anlayabileceği şekilde, anlayabileceği dilden anlatın ne anlatacaksanız!

Çağımızın insan ilişkileri kapsamında en önemli sorunu anlaşılamamak ya da yanlış anlaşılmaktır, diyebiliriz. İş ortamında, aile arasında, ebeveyn – çocuk ilişkilerinde, öğretmen – öğrenci diyaloglarında, eşlerin veya sevgililerin, arkadaşların münasebetlerinde; siyasette, medyada, toplumsal atraksiyonlarda ve daha pek çok alanda bu gerçek karşımıza sürekli çıkar. İşte bu, her anlamda iletişimin konusudur.

Sözsüz iletişimin, kullandığımız kelimelerden çok daha etkili olduğunu bilmediğimiz için sürekli olarak kavramlara yükleniyor ve mütemadiyen anlaşılamamaktan veya yanlış anlaşılmaktan şikâyet ediyoruz. Beden dilinden haberimiz bile yok. Bazen, susmanın bile ciddi ve etkili bir iletişim şekli olduğunu bilmiyoruz. 

Bunları göz önüne alarak iletişimin başarılı olması için temsil sistemlerini, iletişimin zamanını, mekânını, insanını, türlerini, uygulama biçimlerini, kelimelerin büyüsünü, susmayı, beden dilini ve daha birçok detayı öğrenmemiz gerektiğini unutmayalım. Anlam paylaşımı için kaynağı, iletiyi ve hedefi tanıyarak iletişime geçmemiz gerektiğini hatırlayalım. Bütün bunları ve daha fazlasını İletişim Koçluğu uygulamaları ile gerçekleştirebiliriz. 

İletişim Koçunuzun yol arkadaşlığı ile anlaşılabilir olduğunuzu fark edecek ve doğru anlaşılabilmenin mümkün olduğunu göreceksiniz. İletişim uygulama ve tekniklerini içselleştirerek evde, işte, okulda, katıldığınız çeşitli ortamlarda kendinizi daha rahat hissedip başarılı olacaksınız.