Aile toplumumuzun en temel dinamiği… Kökleri çok derinde olan, gelenekselliğini hala pek çok açıdan sürdürebilen bir yapısı var ailemizin. Kırsaldan şehre, varoşlardan merkeze doğru farklılıklar ve çeşitlilikler gösteren bu aile yapısı günümüzde çeşitli sıkıntılar yaşıyor. Bu sıkıntıların temelinde ise iletişim ve ilişkiler yatıyor. Bu da anlaşılamamak ya da yanlış anlaşılmak kavramları ile en önemli “şikâyet” olarak hep karşımıza çıkıyor. 

Birbiri ile iletişim içerisinde önemli bir birlikteliği (aileyi, ilişkiyi) sürdürmek durumunda olan eşlerin (sevgililerin, arkadaşların) ilişkisi oldukça geniş ve kapsamlı hususları da beraberinde taşıyor. İş, kariyer, başarı, ev, araba, çocuk, çocukların eğitimi, çevre, arkadaş ve akrabalık durumları bunlardan bazıları… Hayata bakış, olayları değerlendirme, gelişmelere gösterilen farklı refleksler, çocuklarla olan bağ ve kurulan diyalog çatışmaları gibi unsurları da bu çerçevede sayabiliriz. 

Meta Programları, Temsil Sistemleri, Beden Dilleri, Kişilik Renkleri ve daha birçok refleksleri birbirinden farklı olabilen eşlerin; bütün bu farklılıklarla İDEAL UYUM’u yakalamaları her zaman kolay olmuyor. Bu nedenle aile içi çeşitli anlaşmazlıklar, uzlaşmazlıklar hatta çatışmalar çıkabiliyor. Bu sadece evli olan eşlerle ya da “aile” için geçerli değil elbette. İş, okul, spor gibi alan arkadaşlıklarında, sevgililer arasındaki ilişkilerde de benzer sorunlara her zaman rastlanabiliyor. 

Aile veya sorun yaşayan kişilere yakınlıklarına göre herkesin yaklaşımı, tepkisi, eleştirisi ya da problemi çözme girişimi farklı olabiliyor. Oysa bu durumda; aile ve ilişkiler alanındaki sıkıntıları, anlaşmazlıkları, çatışmaları çözebilmek için muhatapların hepsine objektif yaklaşabilecek, onları yargısız ve sorgusuz dinleyebilecek, çeşitli uygulama ve örneklerle çözümü gösterebilecek farklı birine ihtiyaç var. İşte biz bu birine Aile ve İlişki Koçu diyoruz. 

Aile ve İlişki Koçu; sorun yaşayan aile bireyleri, arkadaşlar, sevgililer arasındaki iletişimin kalitesini artırarak ilişkilerinde var olan sıkıntının azalmasına, çatışmaların üstesinden gelmelerini kolaylaştırmaya destek olur. Aile bireyleri (ya da sorun yaşayan çocuklar, gençler, arkadaşlar, sevgililer) arasındaki anlayış ve işbirliğini artırarak problemlerine çözüm üretmelerini kolaylaştırır.

Ailenizde, ilişkinizde, arkadaşlığınızda çeşitli sorunlar yaşıyorsanız biz yol arkadaşınız, yoldaşınız olarak buradayız…