İnsan olarak daha çok fırsat; ev, araba, konfor, makam, mevki, para yani daha çok imkân istiyoruz. Herkeste olanın mutlaka bizde de olması talebimiz, dozu aşkın bir hırsa dönüşebiliyor. Kendi çıtamızın yüksekliğine; boyumuza, elimizin uzunluğuna, performansımıza bakmadan hep en yukarı çıkmayı kafaya takıyoruz.

Hayallerimizin ve hedeflerimizin olması elbette önemli ve güzel. Hayallere sınır koymayalım da zaten. Önemli olan hedeflerimizin özgün, net, bizimle ilgili (bize uygun), gerçekleştirilebilir, ölçülebilir ve zamanının belirli olmasıdır.

Bütün bu detayların bizim adımıza olumlu bir sonuç ortaya çıkarması; farkındalığımızın bilinçli farkındalığa dönüşmesine bu da olumsuzluklarımızın olumluluklarla değiştirilmesine bağlı. Burada sihirli kelime DEĞİŞİM! Neyi değiştirmek istiyoruz? “Neyi değiştirirsek daha huzurlu ve mutlu olabilirizi bulabilmek çok önemli… Hadi bulduk diyelim, peki olumsuz davranış veya alışkanlıklarımızı nasıl değiştireceğiz? Farkındalığımızı bilinçli farkındalığa nasıl dönüştüreceğiz?

Bu yazımızın teması tam da bu işte…

Davranışlarımızı Değiştirebilmek İçin Atacağımız Adımlar:

Öncelikle bu konuda bir ön hazırlık yapmanız ve kendinize her gün 15 dakika zaman ayırmanız gerekiyor. Bu zamanı ısınmak; bedeninizi, zihninizi ve ruhunuzu değişim için atacağınız adımlara hazırlamak için kullanacaksınız.

Hazırsanız başlıyoruz:

  1. Adım:

Değiştirmek istediğiniz bütün davranış ve alışkanlıklarınızı düşünün. Birer birer bulun ve yazın, listeleyin. İster uygun bir kâğıda ister deftere veya bir ajandaya, isterseniz telefon veya bilgisayarınıza yazın ama mutlaka yazın! Daha sonra bu davranış ve alışkanlıklarınızın arkasındaki DUYGU ve DÜŞÜNCELERİNİZİ bulmaya çalışıp onlarla yüzleşin ve konuşun. Hangi duygu veya düşünce durumları, olumsuz olduğunu, sizi mutlu etmediğini bildiğiniz halde bilinçaltı kalıplarınız bu konuda değişim arzunuzu ortadan kaldırıyor? Engelleriniz neler?

  • 2. Adım:

Değiştiremediğiniz davranış ve alışkanlıklarınızla ilgili kendinizi AKLADIĞINIZ ve kendinizden SAKLADIKLARINIZI dürüstçe yazın! Olumlu adımlar atmamak, değişime direnmek, bilinçli farkındalıkla kendi adınıza harekete geçmemek hususunda sığındığınız bahaneler neler? Ama, çünkü, lakin dilinizden hiç düşmüyor değil mi? Neleri saklıyor veya nelerin arkasına saklanıyorsunuz? Hangi mazeretlere sığınıyorsunuz?

  • 3. Adım: 

          Belirlediğiniz davranışları değiştirmenin size ne kazandıracağını düşünün. Bu değişimin hayatınızı olumlu anlamda nasıl değiştireceğini kendinizle konuşarak belirleyin ve mutlaka yazın…

  • 4. Adım:

Yerine olumlu anlamda ne koyacağınızı unutmadan en kolayından başlayarak değiştirmek istediğiniz ilk davranışınızı ya da alışkanlığınızı değiştirin…

  • 5. Adım:

Bunu yapmayı her gün tekrarlayın ve tüm süreci en az 21 gün devam edin…

Bilinçli farkındalık, harekete geçmek ve adım atmak demektir. Daha huzurlu ve mutlu olabilmek adına ne yapacağınıza, hangi davranış ya da alışkanlığınızı değiştireceğinize karar verin. Bunu gerçekten istiyor musunuz? 

İstiyorsanız öncelikle her gün bunun için 15 dakikanızı ayırarak başlayın.

İlk adım önemlidir, unutmayın…

Konuyla ilgili videomuz:

Etiketler: Blog

Osman GÜZELGÖZ

Uluslararası (ICF) Onaylı; Yaşam Koçluğu, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu, Aile ve İlişki Koçluğu, Yönetici Koçluğu sertifika programlarını tamamladı. Halen bu alanlarda Profesyonel Koçluk yapmaya; konferans, seminer ve eğitim vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.