AHENK, hayatımızı huzurla, mutlulukla geçirmek ve kendimize yetmede başarılı olabilmek konularında yakalamamız gereken en önemli yaşam unsurlarındandır. Hayatımızda ahengi yakalamak da beden, zihin ve ruhtan oluşan sistemimizde, bu üçlü arasında DENGE kurmayı başararak gerçekleşebilir. Sistemdeki DENGESİZLİK yaşamımızın her alanında ahengi bozar.

Beden, zihin ve ruhumuz arasında denge olması pek çok konuda bize önemli farkındalıklar kazandırır. Azim, kararlılık, çaba, umut, hayal ve hedef gibi hayati detaylarla ilgili de oldukça önemlidir bu DENGE. Sistem dengede ise sonucu ahenk, huzur, mutluluk olur. Değilse tatminsizlik, karamsarlık, tembellik, etiketleme, genelleme… Sistemin dengede olmaması; olumsuz enerji yüklenmesi ve bilinçaltımızda var olan olumsuz kalıpların bizi yönetmesi sonucunu doğurur.

Sistemin dengede olup olmadığını kontrol etmek amacıyla da şu soruları sorabiliriz:

“DENGESİZ MİSİNİZ?

DENGE, SİZ MİSİNİZ?”

Bu sorulara cevap ararken beden, zihin ve ruh üçlememizi kontrol etmemiz gerekiyor. Bu üçlü arasında bir denge, uyum ve ahenk var mı? Bedenimiz zihnimizden, zihnimiz ruhumuzdan, ruhumuz bedenimizden haberdar mı? Aralarında etkin ve olumlu bir iletişim var mı? Biz hangisine ne kadar önem veriyoruz? Kendimizin, sistemimizin ne kadar farkındayız? Bu DENGE ve AHENK konusunun hayatımıza etkilerini biliyor muyuz? Hayatımızdaki dengesizlikler için neler yapıyoruz?

Bedenimiz ve fiziksel yapımız ile ilgili olarak dikkat ettiğimiz denge unsurlarını bir düşünelim… Aynı hassasiyeti zihnimiz ve ruhumuz için gösterebiliyor muyuz? Bu soruya “Hayır!” cevabını vermek zor değil, biliyorsunuz. Zararlı, zehirli hastalıklara sebebiyet verecek yiyecekleri yememeye çalışırken aynı şekilde olumsuz fikir ve düşüncelerin zihnimizi işgal etmesine hatta bilinçaltımızda cirit atmasına sessiz kalıyoruz. Ruhumuzda esen fırtınaları dindirebilmek için bazen ne yapacağımızı şaşırıyor ve savrulup duruyoruz.

Elbette “fiziksel bedenimizin” sağlıklı olması önemlidir. Ancak aynı şekilde zihinsel ve ruhsal bedenimizin de sağlıklı olması gerekir. Yoksa fiziksel bedenimizin sağlığını da koruyamayız. Ya hasta ya hasta adayı ya da hastalık hastası olup çıkarız! Aklınızdan geçen itirazları bir kenara bırakıp düşünün lütfen; fiziksel, zihinsel ve ruhsal bedeniniz dengede mi? Sisteminiz ahenkli çalışıyor mu? Zihninizi neler meşgul ediyor? Ruhunuzu hangi duygular rahatsız ediyor?

Belki ilk duyup okuduğunuzda sizi rahatsız edecek ama ben açık ve net bir biçimde söylüyorum:

Beden, zihin ve ruhunuzun dengesi yoksa; sisteminizi ahenkli çalıştıramıyorsanız elbette ki DENGESİZSİNİZ! Bunun farkında değilseniz hayatınızın “arızalı” alanlarında gereken onarımı yapamaz ve aradığınız huzuru, mutluluğu asla bulamazsınız. Demek ki öncelikle bu durumu kendi adımıza değerlendirmeli ve açık yüreklilikle dengesizliğimizi kendimize itiraf edip sonra da kendimizle ve dengesizliğimizle yüzleşebilmeliyiz. Bu belki de dengeye giden en isabetli yol ve atacağımız en etkili adım olacaktır.

Şimdi soruyu tekrar soralım ve çözüm için söyleyeceklerimizi söyleyelim:

“DENGESİZ MİSİNİZ?

DENGE, SİZ MİSİNİZ?”

Dengesizliğimizin de DENGE’nin de merkezinde biz varız elbette. Denge BİZİZ… Bozan da biziz, yapacak olan da onaracak ve düzeltecek olan da biziz. Önemli olan bizim farkındalık düzeyimiz. Dengeyi nerede bozduğumuzu ve neyin dengesini bozduğumuzu anlayabilir, bulabilir ve bunun farkında olabilirsek dengeyi sağlamak konusunda yürüyeceğimiz yolda bu bilinçle sağlam adımlar atabiliriz.

Bütün dengesizliklerin merkezinde kendimizi bilmemek, bilinçli farkındalığa sahip olamamak ve bu konuda olumlu adımlar atmamak vardır. Bunu değiştirmek için konfor alanınızdan çıkarak harekete geçmek şarttır. İşte bunun yolu da “Dengesiz değilim. Denge BENİM!” diyebilmek ve “Denge SİZ Olursanız DENGESİZ Olmazsınız!” gerçeğini unutmamaktan geçmektedir…

Konuyla ilgili videomuz:

Etiketler: Blog

Osman GÜZELGÖZ

Uluslararası (ICF) Onaylı; Yaşam Koçluğu, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu, Aile ve İlişki Koçluğu, Yönetici Koçluğu sertifika programlarını tamamladı. Halen bu alanlarda Profesyonel Koçluk yapmaya; konferans, seminer ve eğitim vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.