Kişisel gelişim çalışmalarının en önemli kavramlarından birisi de ‘rağmencilik’tir. Daha doğru ifadesi ile “her şeye rağmencilik”, bizi farkındalıktan bilinçli farkındalığa götüren bir sürecin adıdır aynı zamanda. Aslında gerçek bir farkındalık olmadan kişisel gelişim olmaz. Her şeye rağmeni içselleştirmeden de gerçek farkındalığa ulaşılamaz. Yani hepsi, zincirin birbirine bağlı halkaları gibidir.

Anlamış olduğunuz gibi konumuz Rağmencilik ve muhatabımız da Rağmenciler olunca aklımıza hemen Mümin SEKMAN geliyor. Son kitabı RAĞMENCİLER, oldukça önemli bir kişisel gelişim çalışması. Kitapla ilgili bazı notları paylaşmaya geçmeden önce Mümin SEKMAN ismi üzerinde biraz durmak istiyorum:

1990’lı yılların sonunda ben ALFA Yayın grubunun Genel Yayın Koordinatörü iken tanıştık Mümin SEKMAN ile. Gerçek bir “her şeye rağmenci” ve “Başarı Bilgesi”… Kendi ifadesi ile O bir “Başarı Düşünürü”, “Başarı Konuşuru” ve “Başarı Yazarı”. Kişisel Gelişim çerçevesi ile BAŞARI özelinde Türkiye’nin en önde gelen insanlarından birisi. “Ya Bir Yol Bul, Ya Bir Yol Aç Ya da Yoldan Çekil” hepimizin bildiği, okuduğu, yararlandığı önemli bir klasik bence. “Her Şey Seninle Başlar”, “İnsan İsterse”, “Kesintisiz Öğrenme”, “Limit Sizsiniz”, “Kişisel Ataleti Yenmek”, “Başarı Bilgesi” gibi pek çok kitabı binlerce basılıp satıldı, yüz binler tarafından okundu. “Rağmenciler” de bu alanda önemli bir etki meydana getirecek ve kendi farkındalığının farkında olanların bilinçli farkındalığa yürüyüşlerinde bir başucu kitabı olabilecek kıvamda.

Mümin SEKMAN sadece kitap yazmıyor; pek çok alanda çok aktif ve ‘her şeye rağmeni her çalışmasında gösterebilmiş örnek bir düşünür ve konuşur aynı zamanda. Ben kendisine Mümin Hoca diyorum kendimce. Çünkü çok ciddi kişisel gelişim eğitimleri yapıyor. Dersler, seminerler veriyor. İnsan yetiştiriyor. Çeşitli sanatçılara, iş insanlarına danışmanlık yapıyor.

Kendisi ne kadar farkında ve takip ediyor bilemiyorum ama aslında ben Mümin Hoca’dan yıllar öncesinin çok ciddi bir her şeye rağmencisiyim. Yaklaşık 50 yıllık bir “rağmenciyim” anlayacağınız. Bütün yoksunluklara, yoksulluklara; önümüze çıkan her türlü engele, yollara, yıllara ve bizi anlamayan bütün kullara rağmen yerelden ulusala, ulusaldan evrensele yaptığımız yürüyüşe her koşulda devam ediyoruz. Mümin SEKMAN’ın Rağmenciler kitabında da dediği gibi biz hiçbir zaman “SAYDICI” olmadık. Bütün zorluklara ve imkansızlıklara rağmen hiçbir zaman “Şartlar daha farklı olsaydı, elimde daha iyi imkân olsaydı, başka biri olarak doğsaydım, yağmur yağmasaydı, kar yolları kapatmasaydı, önüme engeller çıkarılmasaydı…” gibi bahane ve mazeretlere sığınmadan yürüyoruz dikenlerin üstünde. Hem yürüyor hem de sesimizi duyabilme ihtimali olan herkese sesleniyoruz bütün samimiyetimizle:

“Dağ başını duman almış, gümüş dere durmaz akar

 Güneş ufuktan şimdi doğar, yürüyelim arkadaşlar…”

Biz başaranların “bahaneciler” ve “saydıcılar” değil “her şeye rağmenciler” olduğunu biliyoruz. Sesimizi yerin, göğün ve suyun dinleyeceğine; azimli ve kararlı adımlarımızla yerin, göğün inleyeceğine inanıyoruz. Bu inancımızı 50 yıldır bütün iliklerimize kadar hissediyor; bu konuda biz de düşünüyor, konuşuyor ve yazıyoruz. Video içeriklerimizde, sosyal medya hesaplarımızda ve blogumuzdaki yazılarımızda defalarca bu konuya değindik. Hepinizin çok iyi bildiği gibi bizim yıllardır çok özel bir mottomuz var bütün bu platformlarda paylaştığımız:

“Her şeye değer bulduklarınız için her şeye rağmeni başarabilirsiniz (başarmalısınız)…”

Evet, kendinizin farkında olur, potansiyelinize güvenir ve başaracağınıza inanırsanız siz de her şeye rağmenci olabilirsiniz. Mümin SEKMAN’ın son kitabı Rağmenciler de bunun için önemli bir yol gösterici ve ciddi bir fırsat. Kitabın arka kapak yazısı bu konuda çok şey anlatıyor:

“… Hayatta iki türlü insan vardır: saydıcılar ve rağmenciler.

Saydıcılar; şartlar daha farklı olsaydı, elinde daha iyi imkân olsaydı, başka biri olarak doğsaydı neler yapabileceğini anlatır. Saydıcıların söylenme sebebi, rağmencilerin başarı nedenidir.

Rağmenciler kayıtsız ve şartsız mücadele insanıdır. ‘Yapamazsın’ diyenlere rağmen, kendi korkularına rağmen, engelleyen ailelere rağmen, duyarsız eşlere rağmen, ayrımcılığa rağmen, yöneticilere rağmen, yoksulluğa rağmen buz kıran gemisi gibi ilerler.

Bu kitap rağmenci karakter ve kafa yapısını anlatıyor. Acıyı akılla işleyenlerin, zorluklara göğüs gerenlerin, yedi kez düşse de sırtı yere gelmeyenlerin hikâyeleri var.

Yazar kritik bir sorunun peşinde: Mücadeleci insanlar, hayatın en acımasız zorluklarıyla nasıl başa çıkıyor? Dirençli, dayanıklı, yılmayan insanların zihni nasıl çalışır?

Hayat üniversitesi, zorluklarla mücadele fakültesi, azmin zaferi anabilim dalından dersler alacaksınız. Hepimiz biraz rağmenciyiz. Siz nelere rağmen başardınız? İleri doğru koşarken sizi geriye çeken eller kimindi?

Herkese ve her şeye rağmen tek bir hayalin peşindeyseniz, bu kitap sizin için. Kötü günlerde ruhunuzu yükseltip size kim olduğunuzu hatırlatacak.

Destek göremeyenler. Kendi göbeğini kesenler. Boyun eğmeyenler.

Rağmenciler. Bu kitapta birleşin! ‘Yapamazsın’ diyenlerden başka kaybedecek kimseniz yok.

Dünyayı ne kapitalizm kurtaracak ne de sosyalizm, tek kurtuluş yolu var: Rağmenizm!

Son söz yine RAĞMENCİLER kitabından:

“Akacak AZİM damarda durmaz!”

Konuyla ilgili videomuz:

Etiketler: Blog

Osman GÜZELGÖZ

Uluslararası (ICF) Onaylı; Yaşam Koçluğu, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu, Aile ve İlişki Koçluğu, Yönetici Koçluğu sertifika programlarını tamamladı. Halen bu alanlarda Profesyonel Koçluk yapmaya; konferans, seminer ve eğitim vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.