Hepimiz “Yapılacaklar Listesi” veya “Alınacaklar Listesi” kavramlarını duymuşuzdur, bu listeleri biliriz. Hani, unutmamak için oluşturulan ve yaptıkça yanına çentik atarak maddelerini gündeminizden çıkardığınız listelerden bahsediyorum. “Aranacak Kişiler Listesi” ya da “Gezilecek Yerler Listesi” gibi…

İnsanlar zaman zaman bu tarz listeleri oluşturup maddelendirirler de nedense kendileri için birer YAPILMAYACAKLAR LİSTESİ” ya da “ALINMAYACAKLAR LİSTESİ” oluşturmaz ve gereğini yerine getirdiklerinde buraya yazdıkları maddeleri gündemlerinden, hayatlarından çıkarmayı denemezler. Oysa bir YAPILMAYACAKLAR listemizin olması hem fiili olarak yapacaklarımızı hem de Yapılacaklar Listemizin içeriğini doğrudan etkiler. Çünkü bu listeye yazıp gereğini yerine getirdiğiniz, artık sizin için YAPILMAYACAK olan, YAPILMAYAN her madde YAPILACAKLAR listenize bonus olarak yazılır kesinlikle.

Mesela aynı anda pek çok işi birden yapmaya çalışıyor ve hiçbirini bir türlü istediğiniz gibi yapamıyor, bitiremiyor, başaramıyor olabilirsiniz. YAPILMAYACAKLAR listenize hemen ODAKLANAMAMAK diye bir madde yazın. Odaklanamamayı gündeminizden çıkarmaya çalışın. Göreceksiniz YAPILACAKLAR listenizdeki maddeler yavaş yavaş azalacaktır.

Mesela yapacaklarınızı sürekli olarak erteliyorsunuz diyelim. Hemen YAPILMAYACAKLAR listenize ERTELEMEK diye bir madde yazarsanız ve bunu artık yapmazsanız yani ERTELEMEZSENİZ, yapılacaklar listenizde sürekli ertelediğiniz bir maddeden, işten, konudan hemen kurtulabilirsiniz.

Mesela her şeyi KAFAYA TAKMAK gibi bir sıkıntı mı yaşıyorsunuz? Bunu da YAPILMAYACAKLAR listenizin önemli maddeleri arasına mutlaka koyun ve bunun üzerinde çalışın. Her şeyi kafanıza takmanın size nelere mal olduğunu düşünün. Aslında kafaya takmanın hiçbir sorununuzu çözmediğini fark etmenize yarayacaktır bu maddenin YAPILMAYACAKLAR listenizde olması.

Tüm bunları düşünerek siz de kendi kendiniz için hemen bir YAPILMAYACAKLAR LİSTESİ hazırlayın bence. Gündeminizdeki, hayatınızdaki, zihninizdeki, ruhunuzdaki pek çok düşünceyi, duygu durumunu, eylemi, eylemsizliği bu açıdan yeniden değerlendirin. Bu listeye yazıp üzerinde durup çalışarak yaşamınızdan çıkaracağınız YAPILMAYACAKLAR; farkında olmadığınız, üstünü bir şekilde örtmüş olduğunuz pek çok olumluluğu yeniden gündeminize taşıyacak, sizi daha mutlu ve huzurlu kılacaktır.  

 • Sürekli Tahminlerde Bulunmak
 • Ön Yargılı ve Peşin Hükümlü Olmak
 • Varsayımlarda Bulunmak
 • Her Şeyi Kişiselleştirmek
 • Hayır Diyememek veya Reddedememek   
 • İyi ve Etkin Dinlemek Yerine Gereksiz ve Etkisiz Konuşmak

Bu ve daha da çoğaltabileceğiniz maddeler sizi hep negatif etkilemiyor mu? Yapacaklarınızı, hedef belirlemenizi, harekete geçmenizi, başarmanızı olumsuz etkileyen hususlar değil mi bunlar?

Mesela;

 • Ani Tepkiler ve Öfke Patlamaları
 • Endişe – Kaygı – Korku ve Panik
 • Umutsuzluk ve Karamsarlık

Mesela;

 • Atalet – Tembellik – Üşengeçlik ve Ertelemeler

Ruhumuza adeta aşısı olmayan virüsler gibi saldıran ve kişiliğimizi doğrudan etkileyen; hem kendimize hem de ailemize, çevremize, insanlara zararı olan çeşitli duygu durumlarımız var biliyorsunuz.

Mesela;

 • Dedikodu ve Gıybet Yapmak
 • Yalan – Kendimizi Kandırmak
 • Küfür ve Kötü Konuşmak
 • Kin – Nefret ve Ötekileştirmek
 • Mazlumun Ahını Almak – Haksızlık Yapmak

KEŞKE şu zamanımızı çalan, bizi verimsizleştiren TV – BİLGİSAYAR – TELEFON ve İNTERNET BAĞIMLISI OLMAK maddesini de unutmasaydınız!” dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız.

Evet! Şimdiden tezi yok kendimiz için birer YAPILMAYACAKLAR LİSTESİ hazırlayalım. Varsa da bu listemizi gözden geçirelim. Üzerinde hassasiyetle duralım. Yapılmayacaklar listemiz bilgisayarımızda, telefonumuzda, kütüphanemizde, dolaplarımızın kapağında ama mutlaka sürekli görebileceğimiz, fark edebileceğimiz bir yerde olsun.

Şunu asla unutmayalım lütfen:

YAPILMAYACAKLAR listemizden düşeceğimiz her bir madde hayatımıza, günümüze, aklımıza, ruhumuza kolaylıklar; bize huzur, dinginlik ve mutluluk kazandıracaktır. O zaman artık ERTELEMEYELİM ve hemen şimdi YAPILMAYACAKLARI yapmamaya başlayalım…

Konuyla ilgili videomuz:

Etiketler: Blog

Osman GÜZELGÖZ

Uluslararası (ICF) Onaylı; Yaşam Koçluğu, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu, Aile ve İlişki Koçluğu, Yönetici Koçluğu sertifika programlarını tamamladı. Halen bu alanlarda Profesyonel Koçluk yapmaya; konferans, seminer ve eğitim vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.