“İnsan en yakınındaki 5 kişinin ortalamasıdır!” derler bilirsiniz. Kişisel Gelişim ve Motivasyon çalışırken ben buna “Ekolojik Etki” diyorum. Yani huzurunuzu, mutluluğunuzu, başarınızı etkileyen çevresel faktörler ve aktörler… En yakınımızda bulunan, sürekli etkileşim içerisinde olduğumuz insanlar; yaşadığımız mekanlar ve sahip olduğumuz veya olamadığımız imkânlar… 

Biliyorsunuz ki konumuz sınav ve bu sınavın merkezinde de çocuklarımız, gençlerimiz var.

Peki hayatlarının en önemli dönemeçlerinden birinin eşiğinde olan bu kıymetli varlıklarımızın başarısını doğrudan etkilemekte olan çevresel aktör ve faktörler neler, kimler? Sözü fazla dolandırmadan doğrudan konuya girelim isterseniz.

Sınavlardaki ve tabii hayattaki başarımızı etkileyen aktörler (Bu ifadeyi hem kız hem erkek öğrencilerimiz için kullandığımızı biliyorsunuzdur):

1- Öğrencinin KENDİSİ

Kıymetli Gençler,

Sevgili Öğrenciler,

İnsanın başarısını doğrudan etkileyen, hayatının başlıca aktörü kendisidir elbette.

Unutmayın ki bu sınav öncelikle sizin sınavınız. Başaracak olan da sizsiniz. Sahip olduğunuz potansiyeli performansa dönüştürerek bu başarıya ulaşabilirsiniz. Yapamayacaklarınızla uğraşmayı, zaman ve enerji kaybetmeyi bırakıp “yapabileceklerinize odaklanarak” kendi kendinizi olumlu etkileyebilirsiniz.

Başarınızı doğrudan etkileyen en önemli aktör olarak öncelikle kendinizle konuşmalı; “Ya başaramazsam!”  kaygısını değil “Kazanırsam, başarırsam ne olur?” sorusunun cevabını düşünüp hissederek yolunuza devam edebilirsiniz-

2- Ebeveynler / ANNE ve BABALAR

Gençlerimizin hayatlarını, hayat sınavlarındaki başarılarını kendilerinden sonra en fazla etkileyen kişiler anne ve babalar yani ebeveynlerdir. Elbette bütün anne ve babalar çocuklarının başarılı olmalarını, kazanmalarını isterler. Bu istekleri çocukların, ebeveynleri için en değerli varlık olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle LGS ve YKS gibi sınavlar aynı zamanda anne ve babaların da sınavları gibidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ebeveynlerin bu “içselleştirmenin” dozunu çocuklarının lehine ayarlayıp ayarlayamadıklarıdır. Bazı ebeveynlerin bu konudaki aşırı hassasiyeti (belki de farkında olmadan ve istemeden) baskıya dönüşmekte, sınava girecek öğrencinin doğal stres ve gerginliği dozu abartılmış ısrarlarla artırılmakta ve olumsuz bir etki yaratmaktadır.

“Senin için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” veya “Saçımı senin için süpürge ettim!”  ya da “Falanların çocuğu şöyle, filancaların çocuğu şurayı kazanacakmış!” gibi yaklaşımlar ekolojik anlamda çocuklarımıza en zararlı yaklaşımlardır.

Bunun yerine “Bu sınav senin için çok önemli. Bizim için de önemli elbette. Çok şey bu sınav ama her şey değil. Sonuç ne olursa olsun sen bizim için her şeyden daha önemlisin…” tarzında samimi bir diyalog çevresel etki bakımından en önemli yaklaşımlardan birisidir.

3- Okul ve ÖĞRETMENLER

Öğrencilerimizin başarılarını etkileyen en önemli çevresel faktörlerden birisi okul; aktörler de öğretmenlerimizdir. Çocuklarımız bu pandemi döneminde maalesef hem okullarından hem de öğretmenlerinden uzak kaldılar. Bütün olumsuzluklara rağmen öğretmenlerimiz çeşitli yöntemlerle özellikle sınava girecek öğrencilerimize olumlu katkılar sunmaya, faydalı olmaya gayret gösterdi, gösteriyor. Sınava girecek gençlerimiz öğretmenlerinin bu çabalarını ve olumlu etken olabilme samimiyetlerini ödüllendirmeliler bence. Kazanıp başarılı olarak öncelikle kendi kendilerini mutlu etmeli, sonra ebeveynlerini ve öğretmenlerini sevindireceklerini de unutmamalılar. Bunu, başarılarını olumlu etkileyecek önemli bir ekolojik güç olarak görmek motivasyon anlamında fayda sağlayacaktır.

4- Diğer Aile Bireyleri ve ARKADAŞLAR

Kendimiz, anne – babamız ve öğretmenlerimizden sonra başarımızı etkileyecek önemli kişiler de diğer aile bireylerimiz ve arkadaşlarımızdır. Kardeşlerimiz, Aile Büyüklerimiz ve Arkadaşlarımız; varlıkları, onlarla birlikte kaliteli zaman geçirme imkânımız, yerine göre sırdaşlıklarımız ve daha pek çok açıdan bizim diğer sinerji kaynaklarımızdır. Başarımıza olumlu katkılarını sağlamak, sürdürmek biraz da bize bağlıdır.

Başarımıza olumlu veya olumsuz etkisi olan başlıca aktörleri saydık. Faktör olarak da evimizi, odamızı, telefonumuzu, bilgisayarımızı, çeşitli imkân veya engellerimizi ekolojik etken olarak sayabiliriz.

Bu saydıklarımızın başarımıza olumlu anlamda etki etmesi için bizim yapmamız gerekenler ise şunlardır:

Kendimizi, ebeveynlerimizi, öğretmenlerimizi, diğer aile bireylerimiz ve arkadaşlarımızı; diğer faktörleri gözümüzün önüne getirip hızlıca düşünelim ve karar verelim:

Kimlerin veya nelerin başarımızı olumlu etkilediğini düşünüyorsak bunu artırmaya, kimlerin veya nelerin başarımızı olumsuz etkileyebileceğini düşünüyorsak bunları da azaltmaya çalışalım. Bu, bütün sınavlar ve kazanılmak istenilen bütün başarılar için geçerlidir.

Ortalama olarak 5 kişiyi ve 5 faktörü olumlu anlamda yakınınızda bulundurursanız bunların başarınıza etkisi de olumlu olacaktır.

Unutmayın, önemli olan sizsiniz ve sizin kazanacağınız başarıdır.

Ekolojik etkenlerinizi değerlendirmek ve bununla ilgili en uygun kararı vermek de sizin sorumluluğunuzdadır…

Konuyla ilgili videomuz:

Etiketler: Blog

Osman GÜZELGÖZ

Uluslararası (ICF) Onaylı; Yaşam Koçluğu, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu, Aile ve İlişki Koçluğu, Yönetici Koçluğu sertifika programlarını tamamladı. Halen bu alanlarda Profesyonel Koçluk yapmaya; konferans, seminer ve eğitim vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.