Hepimizi en çok meşgul eden ana konu her ne kadar Korona Salgını gibi görünse de aslında kendimize dair özel gündemlerimiz de var. Mesela bu aralar pek çok gencimizi, öğrencimizi, ailemizi yakından ilgilendiren en önemli konular Liselere Giriş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS). Pandemi etkisinin olumsuzlukları gölgesinde sınava ve hayatlarının bu en hassas dönemecine giriyor çocuklarımız, gençlerimiz.

LGS ve YKS öncesi bu sınavlara girecek öğrencilerimizle ilgili gerçek bir empati kurabilir ve en samimi halimizle yanlarında olduğumuzu kendilerine hissettirebilirsek bir nebze olsun işlerini kolaylaştırabilir ve gerçekten onlara destek olabiliriz.

BİLİNÇALTIMIZDAKİ OLUMSUZ KALIPLARLA KONUŞMAK

Sevgili Gençler,

Kıymetli Öğrenciler

İçinde bulunduğumuz durumla ilgili ilk yapacağımız şey kendimizle yüzleşmek ve durum tespiti yaparak bunu kabullenmektir. Kabullenmek derken özellikle olumsuz duygularımızın varlığını, onların yönetimine girmeden ve bizi sürekli olarak yönetmelerine izin vermeden kabullenmeyi kastediyorum.

Nedir bu olumsuz duygular: endişe, kaygı, korku ve bunların sonucu oluşan stres ve panik…

Aylardır, yıllardır öğrendiklerimizle oluşan eğitim potansiyelimizi, iyi bir konsantrasyonla yüksek bir performansa dönüştürmemize engel olan bu duygularla yüzleşerek, zihnimizi (bilinçaltımızı) arındırmamız gerekiyor. Bunun için de “KAZANIRSAM NE OLUR?” sorusunu kendimize sürekli olarak sorup motivasyonumuzu kazanmak üzerine yoğunlaştırmamızda fayda var.  

“Ya kazanamazsam!”

“Ya başaramazsam!”

“Ya anneme, babama, çevreme, öğretmenlerime mahcup olursam!” … gibi olumsuz kalıplarla zihnimizi meşgul etmenin, stresimizi artırmanın; kaygımızı, endişemizi, korkumuzu abartmanın bize hiçbir faydası olmayacaktır. Bunların yerine hayallerinizi, hedeflerinizi, gelecek planlarınızı koyabilir, gereken duygu durumu değişikliğini başarabilir ve sınavlardan istediğiniz sonuçla ayrılabilirsiniz.

Kendi kendinizle ve duygularınızla yüzleşip durum tespiti yaparken işinize yarayacak 2 uygulama (analiz) önerisi sunuyorum: 5 N 1 K ve SWOT Analizi. Bu iki uygulama ile hem kendinizle ilgili hem de gireceğiniz sınavla ilgili bütün sorulara kendinizce en uygun cevapları verebilir ve “yapamayacaklarınıza” değil YAPABİLECEKLERİNİZE odaklanarak arzu ettiğiniz başarıyı elde edebilirsiniz.

Bu uygulamaların özeti şunlardır:

İMKÂNLARIM…

GERÇEKLERİM…

ENGELLERİM…

HAYALLERİM…

HEDEFLERİM…

POTANSİYELİM… MOTİVASYONUM… PERFORMANSIM… KONSANTRASYONUM…

Bu sınavların sizin için önemini, değerini, anlamını iyice düşünün. Niyetiniz nedir? Bu sınavları kazanarak neyi amaçlıyorsunuz? Kazanmaya inancınız hangi düzeyde? Bunun için yeterli çabayı gösterdiğinize inanıyor musunuz? “Kim ne derse desin, sorumluluk benim!” diyebiliyor musunuz? Dikkatiniz ve odağınız nerede? Gerçekten neler yapabileceğinizin farkında mısınız?

Hadi o zaman endişe, kaygı ve korku duvarlarınızı, yapabileceklerinize odaklanarak yıkın! Başardıklarınızı ve bundan sonra başarabileceklerinizi konuşarak stresinizi yenin. Duygu durumunuzu negatiften pozitife dönüştürün. Bütün bunları daha kolay yapabilmek için aşağıdaki sorulara en samimi şekilde cevap vermeniz iyi bir başlangıç sayılabilir:

Ne olmak istiyorsunuz?

Ne yapmak istiyorsunuz?

Kendiniz ve insanlık adına hangi faydaları üretmek için çalışacaksınız?

Hayatın hakkını vererek yaşamak üzere eylem adımlarınız neler olacak?

Nasıl bir hayat hayal ediyorsunuz?

Nasıl bir işiniz, nasıl bir eşiniz, nasıl bir eviniz, nasıl bir arabanız, nasıl bir geleceğiniz olsun?

Siz sonunu, SONRASINI hayal edin. Kapatın gözlerinizi ve 5 yıl sonra nerede olacağınızı düşünün. Bu sınavları kazandıktan sonra okuyacağınız okulları değil; daha sonraki kariyerinizi, başarılarınızı, elde edeceğiniz sonuçları gözünüzün önüne getirin. Kendinize, ailenize, insanlara, doğaya, hayata sunacağınız katkıları tasarlayın kafanızda.

SINAV öncesi yapacağınız en harika şey potansiyelinize güvenerek kazanmaya odaklanmaktır.

Daha kısa ve öz bir biçimde maddelendireyim isterseniz:

Gerçeklerinizi inkâr etmeden; potansiyelinizin farkında olmak

Yapabileceklerinize ve kazanmaya odaklanmak

Motivasyonunuzu “Kazanırsam ne olur?” sorusunun cevabında bulmak

Değer ve inançlarınızın konsantrasyonunuzu yükseltmesine zemin açmak

Böylece arzu ettiğiniz performansı yakalamak…

Gücünüz İNANMAK,

Hedefiniz BAŞARMAK olsun!

Konuyla ilgili videomuz:

Etiketler: Blog

Osman GÜZELGÖZ

Uluslararası (ICF) Onaylı; Yaşam Koçluğu, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu, Aile ve İlişki Koçluğu, Yönetici Koçluğu sertifika programlarını tamamladı. Halen bu alanlarda Profesyonel Koçluk yapmaya; konferans, seminer ve eğitim vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.