İnançlarımız, değerlerimiz, kişiliğimiz, karakterimiz ve kimliğimiz itibariyle hayatımızın önemli ve öncelikli alanları var. Aile, sağlık, iş, kariyer, dostluk, sosyal çevre, para, başarı, eğitim… gibi bu önemli ve öncelikli alanlarımızdaki tatmin düzeyimizi genellikle yeterli bulmuyor ve sürekli olarak bir arayış içerisinde oluyoruz. Bazılarımız ailesinde huzur, bazılarımız evinde mutluluk, kimimiz işinde başarı, bir kısmımız kariyer, para ve güç arıyor. Hep bir şeyler istiyor ve istediğimize bir şekilde ulaşmayı amaçlıyoruz.

İnsanın arzuladıklarına, istek ve beklentilerine ulaşabilmesi ancak ve ancak kim olduğunu fark edebilmesi, yaratılış gayesini bilmesi, potansiyelini tanıması, sahip olduklarının idrakinde olması; nereye ulaşmak istiyorsa bunu HEDEF olarak belirlemesi ve mutlaka harekete geçmesi ile mümkün. Bunu yapabilmesi için de BEDEN, ZİHİN ve RUH’tan oluşan temel sisteminin kullanma kılavuzunun kendisine rehberlik etmesini sağlaması gerek.

Biz de bu gerçekten yola çıkarak huzur, mutluluk ve başarı arayan bütün insanlara kolaylık sağlamak üzere bazı hususları sizlerle paylaşıyor, yol göstermeye çalışıyor; kendi nefsimiz başta olmak üzere İNSAN olabilmenin gereğini yerine getirmeye gayret ediyoruz. Bu çerçevede bu yazımızın ve bununla ilgili video içeriğimizin konusunu şöyle belirledik:

Huzur, Mutluluk ve Başarı İçin Herkesin Mutlaka Cevaplandırması Gereken

“6 N Sorusu…”

Hayatınızın size göre en önemli ve öncelikli alanlarını gözden geçirin. Aile, sağlık, iş, kariyer, eğitim, sınav, çevre… gibi alanların hepsi için ayrı ayrı bu 6 N sorusunu net bir şekilde kendinize sorun. Hayatınızın önemli ve öncelikli her alanı için sorduğunuz 6 N sorularını açık, objektif ve dürüst bir biçimde cevaplandırırsanız huzur, mutluluk ve başarıya ulaşmak hususunda önemli bir aşama kaydedeceğinize inanıyoruz.

Hadi buyurun, başlıyoruz:

1. N Sorusu: NEREDEYİM?

Mesela hayatımız için hayati öneme sahip SAĞLIK alanını seçmiş olalım. 6 N sorusunu, bu alanı öncelikli kabul ederek soralım ve cevaplandıralım:

Beden, zihin ve ruh sağlığı bakımından şu anda NEREDEYİM? Hasta mıyım, hasta adayı mıyım yoksa hastalık hastası mıyım? Bağışıklık sistemimi güçlendirmem mi gerekiyor? Gerekiyorsa bunu nasıl yapabilirim? Baharatlarla; otla, çer çöple mi bunu yapmam gerekiyor? Bitkisel takviyeler veya ilaçlar sağlığımı korumak anlamında ne işe yarıyor? Peki, zihnimin ve ruhumun bağışıklık sisteminin farkında mıyım?

Acaba hayatımın diğer alanları açısından şu anda NEREDEYİM? Birey ve BEN kimliğim ne durumda? İnsanlığım, kişiliğim, kimliğim itibariyle NEREDEYİM? 1 en olumsuz 10 en olumlu sayılacak şekilde 1’den 10’a kadar olacak tatmin düzeyi skalasında şu anda kendimi NEREDE (kaçta) hissediyorum?

Hayatımızın önemli ve öncelikli her alanı için “NEREDEYİM?” sorusunu soralım. Kendimizi ve hayatımızı bu soruya vereceğimiz dürüst cevaplarla FARK ETMEYE başlayalım.

2. N Sorusu: NEREDE OLMAK, NEREYE ULAŞMAK İSTİYORUM?

NEREDE olduğumuzu fark ettiysek, bulunduğumuz yer ile ilgili fikir sahibi olduysak ve kendimizle bu konuda yüzleşebildiysek şimdi 2. N sorusunu sorabiliriz: “Nerede olmak, Nereye Ulaşmak İstiyorum?” Beden, zihin ve ruh sağlığım, ailem, ilişkilerim, işim, kariyerim, eğitimim… açısından nerede olursam kendimi daha huzurlu ve mutlu hissedeceğim? Yine 1’den 10’a kadar “tatmin düzeyi skalasında” kaçta, NEREDE olmak, nereye ulaşmak istiyorsak bunu da not edelim.

3.N Sorusu: NASIL ULAŞABİLİRİM? NASIL GİDEBİLİRİM?

Hayatımızın bize göre özel, önemli ve öncelikli alanları için ilk 2 soruyu sorup bunlara açık, net, objektif ve dürüst cevaplar verdiysek artık ulaşmak istediğimiz yere, bizim için huzur ve mutluluk noktası sayabileceğimiz yere NASIL gidebileceğimizi sorabiliriz. “Nasıl daha iyi bir İNSAN olabilirim? Kendim, ailem, işim, çevrem için ulaşmak istediğim yere nasıl gidebilirim? Hedeflerime nasıl ulaşabilirim?” Bu soruların cevabını vermeniz hususunda size 4, 5 ve 6. N soruları yardımcı olacaktır.

4. N Sorusu: NELERE SAHİBİM? KAYNAKLARIM NELER?

Nerede olduğunu bilen, bulunduğu yerin FARKINDA olan aynı zamanda gitmek, ulaşmak istediği hedefi de belirlemiş olan insanların öncelikli olarak nelere sahip olduklarına, imkân, fırsat ve potansiyellerine bakmaları gerekir. “Öz kaynaklarım ve sahip olduklarımla neler yapabilirim? Potansiyelimi gerçekten değerlendirebiliyor muyum? Huzur, mutluluk ve başarı için kaynaklarımı gerektiği gibi kullanabiliyor muyum?”  Bu sorulara alt bileşenleri ile birlikte net cevaplar verebilenleri 5 ve 6. N soruları bekliyor…

5. N Sorusu: NELER YAPABİLİRİM? NELERİ ÜSTLENEBİLİRİM?

Madem artık NEREDE olduğunuzu, NEREDE olmak, NEREYE ulaşmak istediğinizi biliyorsunuz; buraya NASIL ulaşabileceğinizi merak ettiniz, sonra da kendi içinize dönüp sahip olduklarınızın, kaynaklarınızın, imkân ve fırsatlarınızın da farkındasınız o zaman artık sorumluluk üstlenmeniz gerekmiyor mu? 5. N sorusu ile bunu yapıyor ve kendimize soruyoruz: sağlığımız, ailemiz, işimiz, hayatımızla ilgili huzur, mutluluk ve başarı için “Benim ne yapmam gerekiyor?” “Hedefime ulaşabilmem için ben ne yapmalıyım?” “Ben bu konuda hangi sorumlulukları üstlenebilirim?”

6. N Sorusu: NELERDEN VAZGEÇEBİLİRİM? NELERİ TERK EDEBİLİRİM?

Belki de cevap verirken zorlanacağınız en önemli soru bu! Çünkü olumsuz alışkanlıklarımızdan, takıntılarımızdan vazgeçmek, bunları terk etmek kolay değil hiçbirimiz için. Oysa daha huzurlu olabilmek, mutluluğu ve başarıyı yakalayabilmek ve hedefimize ulaşabilmek için vazgeçmemiz ve terk etmemiz gereken pek çok davranış kalıbımız var. Bu soruyu finalde hayatımızın bütün alanları için sık sık ve ısrarla kendimize sorabilmeliyiz…

Tüm bu sorularla kendimizi fark ettikten ve değerlendirdikten sonra huzur, mutluluk ve başarı yolunda o büyük adımı atmış olacağız.

Hadi o zaman, ne duruyoruz?

Konuyla ilgili videomuz:

Etiketler: Blog

Osman GÜZELGÖZ

Uluslararası (ICF) Onaylı; Yaşam Koçluğu, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu, Aile ve İlişki Koçluğu, Yönetici Koçluğu sertifika programlarını tamamladı. Halen bu alanlarda Profesyonel Koçluk yapmaya; konferans, seminer ve eğitim vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.