İnsan sadece sorularını düzeltebilse sorunlarını da daha etkili bir biçimde düzeltebilir biliyor musunuz? Bunu yapabilmek için öncelikle soruları kendimize sormalıyız. Bu sorular da açık uçlu, etkili, güçlü ve cesur sorular olmalıdır. Çeşitli sıkıntılarımız, korkularımız, endişelerimiz ve kaygılarımızın kaynağında da var olan “yanlış sorulara” verdiğimiz cevaplar sorunlarımızı çözmek yerine sıkıntımızı artırmakta ve bizi çoğunlukla çözümsüzlüğe mahkum edebilmektedir.

Özellikle hayatımızın çeşitli sınav aşamalarında kendimize sorduğumuz yanlış soru: “Kaybedersemne olur veya kazanamazsam ne olur?” şeklindedir. Öğrencilerimiz daha çok bu yanlış soru ile gerilmekte, stresleri artmakta, korkuları endişeye, endişeleri kaygılara dönüşebilmektedir.

“Bu dersi geçemezsem ne olur?”

“Bu sınavı veremezsem ne olur?”

“Bu sınavı kazanamazsam ne olur?”

“LGS ve YKS’de başarılı olamazsam ne olur?”

Bu yanlış sorulan soruların bilinçaltı kalıplarımızın yönetimindeki cevapları da bedenimizi, zihnimizi ve ruhumuzu hep olumsuz etkilemektedir. Şöyle ki;

“Bu dersi geçemezsem sınıfta kalabilirim.”

“Bu sınavları kazanamazsam aileme mahcup olabilirim.”

“Ailemi çevrelerine (komşularımıza, akrabalarımıza) mahcup edebilirim.”

“İstediğim liseyi veya üniversiteyi kazanamam.”

“Arkadaşlarımdan geri kalabilirim.”

“Mutsuz olabilirim.. Umudumu yitirebilirim!”

“Hayatımda çeşitli zorluklar yaşayabilirim…”

Hayatımızın sınavları elbette sadece öğrencilerimize mahsus değil. Hepimizin her aşamada başarmak istediği sınavlar vardır. Kişisel olarak bizim sınavlarımız; anne – babalık sınavlarımız, evlatlık sınavlarımız, kulluk sınavlarımız; şirketlerin, kurumların sınavları, yöneticilerin sınavları, çalışanların sınavları sporcuların, takımların sınavları…

Bütün bu sınavlar öncesinde ve sırasında da sormamız gereken soruları yanlış ya da eksik sorarak bilinçaltı kalıplarının etkisi ile bizi endişe ve kaygıya sevk eden cevapların yönelimlerini yaşamaktayız. Bütün bu konularla ilgili yanlış sorduğumuz için yanlış cevap verdiğimiz asıl soru şudur:

“Kazanamazsam ne olur?”

Soruyu böyle yanlış bir kalıpla sorarsak arkasından olumsuz düşünceler sökün ediyor haliyle:

“Bu maçı kazanamazsak ne olur?”

“Bu penaltıyı gole çeviremezsem ne olur?”

“Şampiyon olamazsak ne olur?”

“Yöneticilerimi memnun edemezsem ne olur?”

“Bu mevkiye getirilmezsem ne olur?”

“Bu projeyi kabul etmezlerse ne olur?

“Bu krediyi alamazsam ne olur?”

“Bu kızı vermezlerse ne olur?

“Bu oğlan beni istemezse ne olur?

“Kar yağarsa ne olur? Yağmur yağmazsa ne olur?…

Siz de “kaybedersem, kazanamazsam, yapamazsım, olmazsa, gelmezse, bitmezse, yetmezse… yaklaşımlı soruları kendinize çok soruyorsunuzdur. Olumsuz özne olumsuz fiili gerektirir. Olumsuz soru da olumsuz cevabı doğurur. Zihnimizde, bilincimizde sürekli bu olumsuz yaklaşımlar olursa bu bize strese sokar, korkutur, endişeye ve kaygıya götürür.

Bütün sınavlarımızla, zorluklarımızla ilgili öncelikle soru kalıbımızı düzeltmemiz ve yaklaşımımızı “olumlu soru sormaya” yönlendirmemiz gerekir. Çünkü başaranlar soruyu böyle soranlar ve olumlu olarak ulaşacakları noktayı hedeflerine koyan ve bu hedefi hayal edenlerdir. Bizim de başarmak adına soracağımız soru kalıbı şudur:

“KAZANIRSAN NE OLUR?”

“BAŞARIRSAM NE OLUR?”

“ULAŞIRSAM NE OLUR?”

“YAPARSAM – OLURSA NE OLUR?”…

Ne olur sizce?

Elbette kazanırsam mutlu olurum. Hedefime ulaşırım. Hayalimi gerçekleştirtiririm. Sevinir ve sevindiririm. Kazanabilme potansiyelim olduğunu biliyordum, bunu ispatlamış olurum.

Başarırsam yoluma devam ederim. Kendime faydalı olurum. En yakınlarımdan başlayarak aileme, çevreme, topluma iyilikler ve güzellikler sunabilirim. Ulaşırsam ulaşmak isteyenlere örnek olurum. Hayatımın hakkını vermiş ve sorumluluklarımı yerine getirmiş olurum…

Eğer sizi; zihninizi, ruhunuzu olumlu düşünce ve duygular motive ederse stresiniz azalır, korkularınız giderilir. Endişe ve kaygılarınız yerini hedefe, hayale, umuda, çabaya, gayrete bırakır.

Bütün sınavlar için kendinize şunu sorarak hayatınızı güzelleştirebilirsiniz:

“Kazanırsam ne olur?”

Başarırsam ne olur?”

Siz de biliyorsunuz; NELER OLMAZ Kİ!

Konuyla ilgili videomuz:

Etiketler: Blog

Osman GÜZELGÖZ

Uluslararası (ICF) Onaylı; Yaşam Koçluğu, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu, Aile ve İlişki Koçluğu, Yönetici Koçluğu sertifika programlarını tamamladı. Halen bu alanlarda Profesyonel Koçluk yapmaya; konferans, seminer ve eğitim vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.