Evlilik Üçlemesi’nin son yazısında sizlerle mutlu bir evliliğin 4 sırrını paylaşmak istiyorum. Konu ile ilgili video içeriğimizde aktardığım ve buraya da detaylarını yazacağım bu sırları dikkatli bir biçimde izleyip okuyarak uygulamaya çalışırsanız istifade edeceğinizi söyleyebilirim.

Hep söylediğim gibi hiçbir şey için hiçbir zaman vakit geçmiş değildir. En azından zararın neresinden dönerseniz kârdır. Yeter ki siz daha az sorunlu, daha huzurlu, daha mutlu ve daha başarılı bir evlilik istediğinizden emin olun. Evlilik öncesi ve evlilik sırasında bu sırları her zaman göz önünde tutmalı ve gereğini yerine getirerek olumlu adımlar atıp yolumuza devam etmeliyiz.

“Tamam o zaman!” diyorsanız hadi başlayalım:

Mutlu Bir Evliliğin 1. Sırrı:

Olmazsa Olmaz – Vazgeçilemez ve Değiştirilemezlerinizi Koruyun…

Evinizin, evliliğinizin ve ailenizin vazgeçilmezlerini, değiştirilemez ilkelerini, olmazsa olmazlarını belirleyin. Bunları eşinizle (çocuklarınızla) konuşarak ve “uyum sağlayarak” yaparsanız ilk adımı atmış ve önemli bir eşiği geçmiş olursunuz. Siz ve eşiniz (ya da eş adayları) için olmazsa olmaz neler var? Nelerden asla vazgeçemezsiniz? Bu konuda birbirinizi anlıyor ve saygı gösteriyor musunuz? Hangi kimliklerinizin hangi özellikleri sizin için “değiştirilemez” veya “vazgeçilemez” acaba? Orta yolu bulup “uyum sağlamak” hususunda neler yapabilirsiniz?

Her şeye değer bulmanız gereken siz, eşiniz, eviniz, evliliğiniz yani AİLENİZDİR… Öncelik her zaman bu sıralamaya göre belirlenmeli, konuşulmamı ve değerlendirilmelidir. Her şeye rağmen bu yapıyı korumalı, kıymetini bilmeli ve vazgeçilemezlerinizi AİLENİZ (eviniz, evliliğiniz) için ayakta tutmalısınız. Değer ve inançlarınız kimliklerinizi bütünleyen vazgeçilmez unsurlarındandır. Eviniz, evliliğiniz ve AİLENİZ en önemli değerleriniz olarak kimliklerinizin merkezinde olursa mutlu bir evliliğin 1. Sırrını daha iyi anlayabilir ve yolunuza olumlu adımlarla devam edebilirsiniz.

Mutlu Bir Evliliğin 2. Sırrı:

Eviniz ve Evliliğinizde İYİ Olanı Koruyup Daha da İyileştirin…

Ailenizde, evinizde, evliliğinizde belki de yeteri kadar farkında olmadığınız pek çok iyilik, güzellik, olumluluk vardır. Öncelikle bunları gözden geçirip not edin. Siz ve eşinizi mutlu eden, sevindiren neler var yaşamınızda? Sevginiz, muhabbetiniz, saygınız, çocuklarınız, umutlarınız, birlikte vakit geçirmeleriniz, birbirinize değer vermeniz, misafir sevmeniz, ikramdan hoşlanmanız, sabır ve anlayışınız; eşinizi, evliliğinizi buna değer buluyor olmanız… Daha neler neler kimbilir!

Evinizde, evliliğinizde, ailenizde İYİ ve GÜZEL diyebileceğiniz ne varsa bunları koruyup daha da iyileştirmek için çaba harcayın. Bunları eşiniz ve çocuklarınızla sohbet ortamında ve muhabbet kıvamında sık sık konuşun. Hayatımızdaki iyiyi, iyilikleri bilmek, korumak ve daha da çoğaltmak hepimizi daha huzurlu ve mutlu kılacak çok önemli adımlardır. Sakın bunu ihmal etmeyin. Bu konuya her zaman emek vermeye değer.

Mutlu Bir Evliliğin 3. Sırrı:

Evliliğiniz ve Ailenizle İlgili Yanlışı, Eksiği, Olumsuzu, Kötüyü Hayatınızdan Çıkarın…

Tıpkı 2. Sırrımızda evliliğimizin iyilik ve güzelliklerini tespit edip korumaya, geliştirip çoğaltmaya çalıştığımız gibi evimizde ve evliliğimizdeki yanlışları, eksikleri, olumsuzlukları, kötü olanı da yeniden gözden geçirip azaltmaya, hayatımızdan çıkarmaya gayret göstermeliyiz. Bizi (eşimizi, ailemizi) mutsuz ve huzursuz eden davranışlarımız, ısrarlarımız, alışkanlıklarımız nelerse bunları birer birer yazıp üzerinde durmaya başlayalım. Alışkanlıklarımızdan dolayı belki hemen hayatımızdan çıkaramazsak bile azaltmaya çalışarak olumlu bir ilerleme kaydedebiliriz.

Evimizi, evliliğimizi, ailemizi, ilişkilerimizi tehdit eden, bizi olumlu davranmaktan alıkoyan farklı kimliklerimizin olumsuz sonuçları olabilir. Sık sık kendimize, içimize, evimize, evliliğimize dönerek içsel seyahatler yapalım. Huzur ve mutluluğumuzu azaltan bütün yanlışlarımızla, olumsuzluklarımızla yüzleşerek eksiltelim, azaltalım ve hayatımızdan çıkaralım bir an önce. Evimizdeki, evliliğimizdeki fazlalıkları da eşya ve alışkanlıklar olarak azaltmamız gerekiyor.  Bilinçaltımızda var olan olumsuz kalıplar üzerinde durmamız gereken en önemli unsurdur, bunu da unutmayalım…

Mutlu Bir Evliliğin 4. Sırrı:

Ailemizi, Evimizi ve Evliliğimizi Farklı Uygulamalarla Yenileyelim…

“Klasik alışkanlıklarınızla hemen yeni bir evlilik yapın veya yeni bir ev alın!” dediğimi sanmayın sakın… Aksine “Hiçbir evlilik için geç değildir!” diyorum ben. Hayatımızdan, evimizden ve evliliğimizden eksikleri, yanlışları, kötüyü, olumsuzlukları çıkarmaya, azaltmaya başlayınca bunların yerine mutlaka yenilerini, daya iyilerini, daha güzelini koymamız şarttır. Bu anlamda bir innovasyondan (yenilik hareketinden) bahsediyorum.

Davranışlarımızı yenileyebiliriz. Alışkanlıklarımızı olumlu anlamda yenileyebiliriz. Birbirimizi dinlemek ve anlamak konusunda bazı yenilikler yapabiliriz. Bedensel, zihinsel ve ruhsal anlamda sistemimizi yenileyerek evliliğimize heyecan katabilir ve atacağımız güzel yenilik adımları ile daha huzurlu ve mutlu bir evlilik yolunda arzuladığımız ilerlemeye kaydedebiliriz…

Daha huzurlu ve mutlu bir evin ve evliliğin pek çok hususu içerdiğini elbette biliyorum. Bütün bunları bir “Üçleme” ile ele almaya ve sizlerle paylaşmaya çalıştım. Evliliklerimiz ile ilgili göz ardı edilmemesi gereken 4 önemli sırrı konuşup yazdım. Evlenmeden önce de bu sırların önemi inkâr edilemez. İnceleyip değerlendirin. Uygulayacak olan sizlersiniz.

Yolunuz ve bahtınız hep açık olsun.

Evinizde sağlık ve huzur, evliliğinizde mutluluk diliyorum…

Konuyla ilgili videomuz:

Etiketler: Blog

Osman GÜZELGÖZ

Uluslararası (ICF) Onaylı; Yaşam Koçluğu, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu, Aile ve İlişki Koçluğu, Yönetici Koçluğu sertifika programlarını tamamladı. Halen bu alanlarda Profesyonel Koçluk yapmaya; konferans, seminer ve eğitim vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.