Hayatımızda var olan, bildiğimiz ya da bilmediğimiz bütün oluşumlar birer sistem’dir. Birey, Aile, Toplum, Devlet, Gruplar, Okullar, Eğitim, Dostluklar, Evlilikler, İlişkiler… SİSTEM’dir. Bütün bu sistemler içerisinde en muhteşem olanı ise İNSAN’dır. Çünkü insana ilk yaratılıştan bu yana var olan ve bundan sonra da var olacak bütün sistemleri tanıma, anlayabilme, idrak edebilme, bu sistemlerden yararlanabilme yeteneği verilmiştir. Bu, yaratıcımızın bize bahşettiği, aynı zamanda çeşitli sorumlulukları da olan en mükemmel armağandır.

Hayatı anlamak, huzurlu ve mutlu yaşamak İNSANI ve insanın yapısını yani SİSTEMİ anlamakla mümkündür. Başarılı olmak ise sistemin dengesini kurup ahenk içerisinde çalışmasını sağlamaktır aslında. İnsanların kendilerini tanımaları, bilmeleri, sahip olduklarının farkında olmaları, sistemlerinin potansiyelini harekete geçirebilmeleri, bir anlamda kullanım kılavuzlarına uygun bir hayat sürdürmeleri; huzur, mutluluk ve başarı için olmazsa olmaz yegâne koşullardır.

Muazzam bir SİSTEM olan insan 3 temel unsurdan oluşmaktadır; Beden, Zihin (Akıl, Beyin) ve Ruh… Hepimizin bilmesi gereken en önemli husus öncelikle budur. Bedenimizi, zihnimizi (bilincimizi) ve ruhumuzu tanıyarak yola çıkarsak mutlaka arzuladığımız hedefe ulaşırız. Kendimizi bilmemiz ve sistemimizle ilgili farkındalığımız bu 3 temel unsurumuzu bilmekle, tanımakla ve bunlarla birlikte sahip olduğumuz potansiyeli değerlendirmekle mümkündür.

İnsan sisteminin 3 temel unsuru olan Beden, Zihin ve Ruh üçlemesi ile alakalı olarak bizim başarmamız gereken şey bu oluşumun dengesini sağlamak ve sistemi ahenk içerisinde çalıştırmaktır, demiştik. Şimdi bunu nasıl yapabileceğimizle alakalı olarak sizlerle 4 Temel Şart paylaşacağım:

1- Değişmemesi Gerekenleri Koruyun!

Bedeniniz, zihniniz ve ruhunuzda değişmemesi gereken vazgeçilmezlerinizi tespit edin. Nelere sahip olduğunuzu yeniden gözden geçirin. Değiştirmediğinizde, vazgeçmediğinizde kendinizi daha huzurlu ve mutlu hissedeceğiniz neler var? Bedeniniz açısından, özellikle sağlığınız açısından vazgeçilmezlerinizi biliyor musunuz? Zihninizdeki güzel düşünceler ve bilinçaltınızdaki olumlu kalıpların farkında mısınız? Ruhunuzun güzelliklerini ne kadar hissedebiliyorsunuz? Bütün bunlara bakın ve değişmemesi gerekenleri koruyun.

Sağlığınızı, kalbinizi, vücut formunuzu, kaslarınızın gücünü; kulağınızın duyma, gözünüzün görme, ayaklarınızın yere basabilme, elinizin tutma kabiliyetini koruyun. Sağlıklı beslenin. Yürüyün. Hareket edin.

Zihninizdeki güzel fikirleri, olumlu düşünmeyi, iyilik ve yardımseverliği, azimli olmayı, çalışkanlığınızı koruyun.

Ruhunuzda aslında var olan ama belki de üstü küllendiği için yok saydığınız harika hisleri ortaya çıkarın ve bunları vazgeçilmezleriniz arasına katın. Sevgiyi, muhabbeti, diğerkâmlığı, sizi siz yapan inanç ve değerlerinizi koruyun.

2- İyi Olanı Daha da İyileştirin!

Çocukluğunuzdan itibaren bazı şeyleri mutlaka “iyi” yapmışsınızdır. Hayatınızda iyi olan şeyler elbette bulunur. Beden, Zihin ve Ruhunuzda bir kısmınızın farkında olmadığı pek çok İYİLİK vardır. Bütün bu iyileri ve iyilikleri bulmak, bilmek, tanımak ve hepsini daha da İYİLEŞTİRMEK size çok şey katacaktır. Evinizde, işinizde, ilişkilerinizde, çevrenizde ne kadar iyi şey varsa bunları hem koruyun hem de daha da İYİLEŞMESİ için gayret gösterin. Sistemin iyilerini daha da iyileştirmek huzur, mutluluk ve başarı için atılacak en önemli adımlardandır.

3- Olumsuzu, Kötüyü, Yanlışı Çıkarın!

Sisteminizde var olmasından, hayatınızda bulunmasından; beden, zihin ve ruhunuzdaki etkilerinden memnun olmadığınız, sizi mutlu etmeyen hatta huzurunuzu bozan ne varsa bulun. Bunlarla en kısa zamanda yüzleşin ve bunları hayatınızdan çıkarın. Bedeninizden atılması gereken fazlalıklardan, zihninizdeki olumsuzluklardan, ruhunuzdaki sıkıntılardan kurtulun. Bunun en kısa ve isabetli yolu varlıklarını inkâr etmemek ama onların sizi yönetmesine de izin vermemektir. Sizi; vazgeçilmez iyilikleriniz, inançlarınız ve değerlerinizle bizzat siz yönetmelisiniz.

4-Çıkardıklarınızın Yerine Yenisini, En Güzelini Koyun!

Bedeniniz, zihniniz ve ruhunuzdaki kötüleri, yanlışları, olumsuzlukları çıkardıktan, hayatınızdaki faydasız fazlalıkları attıktan sonra bunların yerine her zaman yenilerini ama en iyilerini, en güzellerini, en doğrularını koymalısınız. Bu büyük bir imkândır aynı zamanda. Önemli bir dönüşüm, değişim, gelişim ve yenilenme fırsatını kaçırmamalısınız. “Şimdiki keşkelerinizin” daha sonra da aynı keşkeler olarak önünüze çıkmaması için bu adımı çok iyi değerlendirin. Bedeninize sağlık, zihninize aydınlık düşünceler, ruhunuza sevgi, iyilik ve güzellik hâkim olsun.

İNSAN olarak sistemimizin temel unsurları olan beden, zihin ve ruh üçlümüzün DENGE ve AHENKiçerisinde olması bu 4 temel şartı yerine getirmenizle kolaylaşacaktır. Eğer gerçekten huzur ve mutluluk istiyorsanız önce SİSTEMİtanımalı, denge ve ahenk hususunda BAŞARILIolabilmelisiniz.

İsterseniz yapabileceğinizi biliyorum.

Lütfen siz de kendinize inanın, başarabileceğinize güvenin.

Potansiyelinizi öncelikle Denge ve Ahenk için harekete geçirin…  

Hadi kolay gelsin…


Konuyla ilgili videomuz:

Etiketler: Blog

Osman GÜZELGÖZ

Uluslararası (ICF) Onaylı; Yaşam Koçluğu, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu, Aile ve İlişki Koçluğu, Yönetici Koçluğu sertifika programlarını tamamladı. Halen bu alanlarda Profesyonel Koçluk yapmaya; konferans, seminer ve eğitim vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.