İnsanlar bazen “huzur” ve “mutluluk” kavramlarını BAŞARI ile; başarmayı da mutlu ve huzurlu olmak ile karıştırabiliyor. Bu nedenle HIRS ve AZİM kavramları arasındaki çok hassas çizgiyi fark edemiyor ve burada DENGEYİ yakalayamadığı için kendince bir şeyleri başarmış olsa bile bir türlü mutlu ya da huzurlu olamıyor. Bütün bu kavramları zihnimizde ve ruhumuzda, olmaları gereken yerlere oturtmak; beden, zihin ve ruh dengemizi tesis edip korumamıza ve sistemimizin ahenkli bir biçimde çalışmasına bağlı…

“Daha Huzurlu Yaşamak İçin 9 Prensip” ve “Mutluluk Gömleği” başlıklı yazılarımızda (ve video içeriklerimizde) öncelikli olarak HUZUR ve sonra da MUTLULUK kavramlarını paylaştık sizlerle. Bu yazılarımızı ve konu ile ilgili video içeriklerimizi bu anlamda yeniden değerlendirebilirsiniz. Biz şimdi BAŞARI konusunu yine İNSAN ODAKLI yaklaşımımız ile ele alıp birlikte değerlendirmek istiyoruz.

Elbette hepimiz hem huzurlu hem mutlu hem de başarılı olmak arzusundayız. Bu aynı zamanda insan olmamızın da bir gereği. Ancak bu bütünlüğe, dengeye ve ahenge nasıl ulaşacağımızı da bilmemiz; bu anlamda yolumuzu bulmamız ve arzuladığımız bu hedefe ulaşmamız gerekiyor.

Ben pek çok yöntem, uygulama, tavsiye ve fikri özetleyip size çok hususi bir formül sunacağım: BAŞARMAK İÇİN 3+6 FORMÜLÜ. Bu çerçevede 3 Ana Prensip ve 6 Alt Bileşen (adım) aktaracağım:

BAŞARMAK İÇİN 3 TEMEL PRENSİP

  1. Kendinize ve Öz Kaynaklarınıza İnanmak, Güvenmek: Ne yapacaksanız kendinizle, kendi öz kaynaklarınızla yapacaksınız. Başarmak isteyen ve başaramayan siz olduğunuza göre başaracak olan da sizsiniz. (Alt bileşenleri okurken bu konuda daha fazla detay bulabilirsiniz.)
  2. İmkân ve Fırsatlarınızı Bilmek: Madem siz başaracaksınız o zaman bunu yine kendi sahip olduğunuz ya da olacağınız imkân ve fırsatları değerlendirerek yapacaksınız. Geçmişte hangi fırsatları kaçırdığınızı düşünmekten çok bu andan sonra önünüze çıkacak olan bütün imkân ve fırsatları bilir ve bunları BAŞARMAK adına değerlendirirseniz elbette önemli mesafeler kat etmiş olursunuz.
  3. Potansiyelinizi ve Kaynaklarınızı Değerlendirmek: Şimdiye kadar tam olarak değerlendiremediğiniz belki de farkında bile olmadığınız imkânlarınızın, kaynaklarınızın, özelliklerinizin yani potansiyelinizin var olduğunu bilin. Buna inanın. Başarmak için neleri yapabileceğinizi yeniden gözden geçirin.

BAŞARMAK İÇİN 6 ALT BİLEŞEN (ADIM)

  1. Kendinizi Tanıyın: Huzurlu ve mutlu olabilmek konularında hep söylediğimiz gibi BAŞARMAK için de ilk ve önemli adımımız KENDİMİZİ TANIMAK olmalı. Kimiz, neciyiz, insan olmanın bize kattıkları neler, diğer insanlar neleri başarmışlar, biz neleri başarabiliriz… gibi sorular kendimizi tanımamıza yardımcı olacaktır. Bedenimizi, zihnimizi ve ruhumuzu bu anlamda yeniden değerlendirelim. Kendimizi tanıdıkça başarmak yolunda güzel bir yolculuğa çıktığımızı hissedecek ve mutlu olacağız.
  2. Kendinize İnanın ve Güvenin: İlk adımı attıktan yani kendinizi tanımaya başladıktan sonra özgüveninizin arttığını ve kendinize daha fazla inandığınızı göreceksiniz. Kendini bilen, tanıyan, kendinin farkında olan insan başaracağına inanır. “Ben bunu yapabilirim!” diyerek bu konuda kendine güvenir…
  3. Potansiyelinizi Bilin: Kendimizi tanımanın ve kendimize güvenmenin en önemli faydalarından birisi de sahip olduğumuz potansiyelin farkına varmaktır. Potansiyeliniz; zekânız, iradeniz, ruhunuz, becerileriniz, bedeniniz, zihniniz, düşünceleriniz, inancınız ve değerleriniz ile oluşan kimliğinizdir aynı zamanda. Bilir ve farkında olursanız tüm bu potansiyeli BAŞARMAK için değerlendirebilirsiniz.
  4. SMART Bir Hedefiniz Olsun: Başarmak istiyorsanız atmanız gereken en önemli adımlardan birisi de SMART bir hedefinizin olmasıdır. Net, Özel, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, Reel (sonuç odaklı) ve zaman kayıtlı (süreli) bir hedef demektir SMART… Bu unsurlara göre hedefinizi yeniden değerlendirip revize edebilirsiniz. Bu özelliklere sahip bir başarı hedefi koymamışsanız diğer adımların size çok faydası olmayacaktır.
  5. Odaklanın: Başarmak için 3 Temel Prensip ve 6 Alt Bileşeni hassasiyetle yerine getirirken yolculuğunuzu etkileyecek en önemli adımlardan birisi de ODAKLANMAKTIR. Başarmak adına kendinizi tanımaya, başaracağınıza inanmaya, kendinize güvenmeye, potansiyelinizi bilmeye ve koyduğunuz Smart hedefe odaklanmamışsanız yine başarılı olamazsınız. Odaklanmak istemektir, inanmaktır, başarabileceğini bilmek ve bunun için eyleme geçmeye hazır olmaktır…
  6. Harekete Geçin: Bu formülün son adımı yola çıkmak, eylem adımlarını başlatmak yani HAREKETE GEÇMEKTİR. Eğer temel prensipleri değerlendirip alt adımları atmışsanız ve BAŞARMAK için gereken her hassasiyeti ortaya koymuşsanız zaten harekete geçmişsiniz demektir. Harekete geçmediğinizi hissediyorsanız lütfen geriye dönün ve nerede yanlış yaptığınızı, nereyi eksik bıraktığınızı yeniden gözden geçirin.

Şunu da asla unutmayın;

Daha huzurlu olmayı, kendi içinize doğru bir mutluluk yürüyüşü yapmayı değerlendirmeden BAŞARMAYI istemenizin İNSAN ODAKLI bakış açısı ile bir ilgisi yoktur. Başarıyı huzur ve mutlulukla birlikte istemek esastır. Bunun için de sahip olduğumuz sistemi iyi bilmemiz ve buna göre bir yolculuk yapmamız gerekir.

Beden – Zihin – Ruh dengesini sağlayarak, sistemimizi AHENKLİ bir biçimde çalıştırabilirsek mutlaka başarıyı da yakalarız.

Şimdi bütün bunları birlikte düşünerek mottomuzu birlikte tekrarlayalım:

YAPABİLECEKLERİMİZE ODAKLANIRSAK

ODAKLANDIKLANDIKLARIMIZI YAPAR VE BAŞARILI OLURUZ…

Yolunuz ve bahtınız açık olsun!

Konuyla ilgili videomuz:

Etiketler: Blog

Osman GÜZELGÖZ

Uluslararası (ICF) Onaylı; Yaşam Koçluğu, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu, Aile ve İlişki Koçluğu, Yönetici Koçluğu sertifika programlarını tamamladı. Halen bu alanlarda Profesyonel Koçluk yapmaya; konferans, seminer ve eğitim vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.